Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

Przebiałkowanie

Tym razem Klaudia Synowiec i Natalia Klimas z klasy 3dt prezentują materiał, który może zainteresować zwolenników i przeciwników stosowania diet wysokobiałkowych.

Do czego prowadzi nadmiar białka w organizmie?


Nadmiar białka może okazać się szkodliwy dla zdrowia, gdy jest spożywane w nadmiarze przez dłuższy czas.

Każdy organizm jest inny i każdy także reaguje na wysoką podaż białka w inny sposób. 

 

Badania naukowe opisują, że nadmiar białka może powodować:
- wypieranie innych składników pokarmowych, jeśli mamy jeden składnik w nadmiarze jesteśmy narażeni na niedobory pokarmowe innych składników takich jak witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czy węglowodany.
- zwiększa się utrata wapnia co w konsekwencji może prowadzić do osteoporozy,
- zwiększona podaż białka może powodować obciążenie nerek i wątroby,
- podwyższa się także poziom homocysteiny, co jest jednym z czynników zwiększonego ryzyka miażdżycy,
- podczas przemian białka w organizmie, powstają związki purynowe co zwiększa ryzyko dny, która może prowadzić do artretyzmu.
Najbardziej niebezpieczne jest przyjmowanie dodatkowych preparatów białkowych bez kontroli specjalisty.

Dieta Dukana

W jaki sposób może wpłynąć na nasze zdrowie?
Doktor Dukan a raczej jego dieta przede wszystkim powoduje przejście naszego organizmu w stan przewlekłej ketozy, czyli procesu, w którym dochodzi do spalania tłuszczów przy znacznym niedoborze glukozy we krwi. Przewlekła ketoza to zakłócenie równowagi kwasowo-zasadowej naszego organizmu i zakwaszanie go. Długotrwała kwasica ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i może prowadzić do: odwodnienia, osłabienia i senności, nudności i wymiotów, bólów brzucha i w klatce piersiowej oraz do zaburzeń elektrolitowych (hipokaliemia, hiponatremia, hipofosfatemia). Jak nasz organizm radzi sobie z nadmiernymi pokładami białka? W niektórych przypadkach może dochodzić do odkładania się metabolitów tego składnika w nerkach, co z kolei znacznie zwiększa ryzyko częściowej lub całkowitej niewydolności tych narządów.

Jak reaguje mózg, nerki i wątroba na dietę Dukana ?


Dieta Dukana szkodzi mózgowi
Mózg nasze centrum dowodzenia, potrzebuje wiele paliwa. A jest nim glukoza, której dostarczają węglowodany. Kiedy się jej pozbawimy na diecie Dukana możemy czuć ospałość, brak koncentracji, kłopoty z pamięcią i kojarzeniem. Gorzej funkcjonujemy intelektualnie i emocjonalnie. Ludzie na diecie Dukana są często rozdrażnieni, rozkojarzeni i bardzo osłabieni.

Cierpienia wątroby na diecie Dukana
Przerobienie białka na energię (czyli wyciśnięcie z niego glukozy), do czego zmuszamy organizm stosując dietę Dukana, wymaga od niego wykonania wielu skomplikowanych operacji. Znacznie bardziej obciążających niż przy przeróbce węglowodanów. Wszystkie te procesy zachodzą w wątrobie. Organizm jest tak skonstruowany, że najpierw próbuje wydobyć energię z pożywienia. Wątroba więc, choć pracuje na granicy wydolności, zużywając ogromne ilości energii, próbuje tego dokonać. I jest jak dziecko w Birmie - haruje 24 godziny na dobę a zarabia grosze, bo wytworzona energia jest zbyt mała, by dostarczyć paliwa organizmowi. Wtedy mózg podejmuje decyzję o sięgnięciu do rezerw w tkance tłuszczowej. My się cieszymy, że chudniemy, a wątroba coraz bardziej przypomina zajeżdżony samochód. Zmuszona do tak wielkiego wysiłku łatwo ulega przeciążeniu i przestaje dobrze pracować. Stosując dietę Dukana (albo inną dietę białkową) można doprowadzić do zapalenia wątroby!

Dieta Dukana - nerki pod ścianą
Przeróbka dużej ilości aminokwasów z białek powoduje powstanie po pierwsze niestrawionych do końca resztek poza tym związków szkodliwych dla człowieka m.in. azotu oraz amoniaku. I nerki muszą to wszystko usunąć. Pracują więc na najwyższych obrotach. Filtrują jak oszalałe doprowadzając do odwodnienia i ucieczki wapnia. Odwodnienie prowadzi do zagęszczenia moczu i może się to skończyć stanem zapalnym układu moczowego lub nawet powstaniem kamieni w układzie moczowym. Częściowo można to rekompensować pijąc sporo wody, ale to także dostarczanie dodatkowej pracy nerkom. W organizmie pozostaną substancje, których nerki, mimo zdwojonych wysiłków nie zdołają usunąć, np. homocysteina, która przyczynia się do rozwoju miażdżycy. Dieta białkowa, obciążająca nerki może doprowadzić nawet do ich niewydolności.

 

 

 

 


Źródła:
http://portalaktywni.com/
www.poradnikzdrowie.pl
www.zdrowie.gazeta.pl

Autor: Natalia Klimas, Klaudia Synowiec

Kontakt

e-mail: zsea@zse.wroc.pl