Matura i co dalej

Opublikowane: 23.03.2013; T.Podgórska

Studia wyższe Uczelnie we Wrocławiu Studia za granicą Przydatne linki Warto przeczytać

Przed Tobą kolejne życiowe decyzje. Powinny one być podejmowane w sposób odpowiedzialny, w związku z tym ważne jest, żebyś wiedział, co chcesz osiągnąć, co chcesz robić w życiu, jak je sobie wyobrażasz.

Wielu ludzi jest niezadowolonych z wykonywanej pracy, uważają, że źle pokierowali swoją karierą, że nikt im w tym nie pomagał lub też, że zdecydowanie nie mieli wpływu na podjętą decyzję. Twoja sytuacja jest inna - Ty możesz się przygotować do podjęcia tej decyzji. Coraz więcej młodych osób chce mieć wpływ na swoją przyszłość. Mamy nadzieję, że należysz do tej właśnie grupy. Dlatego też, stawiaj sobie pytania i szukaj odpowiedzi, które ułatwią Ci wybranie właściwego kierunku kształcenia w przyszłości i wykonywanie pracy, która dostarczy Ci dużo satysfakcji.

Do podjęcie właściwych decyzji związanych z planowaniem kariery potrzebne są informacje z kilku obszarów:

I. Osobiste zasoby - zainteresowania, umiejętności, charakter, mocne i słabe strony, wartości, stan zdrowia.

II. Zawody: zadania i czynności zawodowe, środowisko pracy, wymagania psychologiczne, fizyczne, stan zdrowia, awrunki podjęcia pracy, zawody pokrewne.

III. Rynek pracy: oczekiwania, wymagania pracodawców, kompetencje, poszukiwane zawody, zawody przyszłości, sytuacja na rynku pracy i w gospodarce.

IV. Instytucje edukacyjne i szkoleniowe:

- wyższe uczelnie

- szkoły policealne