Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna

W ramach akcji „Październik miesiącem bibliotek szkolnych” uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych zwiedzili jedną z bibliotek naukowych Wrocławia

Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną

25 i 26 października 2016 roku uczennice klasy 2 bt i 2 ct zwiedziły jedną z bibliotek naukowych Wrocławia Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną.

Poznały księgozbiór biblioteki, zasady korzystania, zwiedziły czytelnię i magazyn książek.

Wzięły także udział w warsztatach komputerowych „Biblioteki cyfrowe i ich kolekcje”.

Celem zajęć było:

• przedstawienie idei powstania bibliotek cyfrowych,
  • zapoznanie z serwisami wybranych bibliotek cyfrowych krajowych i zagranicznych,
  • przygotowanie do samodzielnego posługiwania się nowym narzędziem informacji.

Uczennice poznały wady i zalety korzystania z bibliotek cyfrowych, a także ograniczenia wynikające z prawa autorskiego.

Zaznajomiły się też ze sprawami technicznymi: z dostępnymi formatami plików tekstowych, czytnikami e-booków oraz oprogramowaniem.

Poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych — jako multiwyszukiwarkę w polskich bibliotekach cyfrowych — odwiedziły przykładowe strony bibliotek cyfrowych oraz poznały różne sposoby udostępniania i przeglądania dokumentów cyfrowych.

Na przykładzie projektu Europeana mogły natomiast przeszukiwać zbiory bibliotek, muzeów, archiwów w całej Europie.