Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

Dieta 1000 kalorii- czy tak naprawdę jest dla nas dobra i bezpieczna?

Prezentujemy kolejny artykuł uczennicy kl. 2dt Klaudii Kwiatkowskiej

Wszyscy ciągle mówią o tych kaloriach – jak dużo jest ich w bułce, czekoladzie czy pizzy?

W gruncie rzeczy i tak spora liczba osób nie jest świadoma tego, ile tak naprawdę powinna jeść, aby nasz organizm prawidłowo funkcjonował.

Często się słyszy o diecie 1000kcal, szczególnie wśród dziewczyn.

Pytanie tylko czy rzeczywiście jest ona dla nas dobra i nie zagraża naszemu zdrowiu?

Zapotrzebowanie kaloryczne to dzienne minimum energii przyjmowanej w formie pożywienia, zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu (oddychanie, poruszanie się, pompowanie krew, posiadanie energii podczas ćwiczeń, nauki i innych codziennych czynności.).

To ile musimy spożywać kalorii jest indywidualne od każdej osoby. Wpływa na to wiele czynników, takich jak: płeć, waga, wzrost, wiek oraz stopień aktywności fizycznej.

Podstawowa przemiana materii (PPM) to minimalna ilość kalorii, którą musimy spożyć w ciągu dnia, nie zwracając uwagi na to, jak bardzo aktywni jesteśmy. Definicja PPM brzmi- jest to taka ilość energii, jaką należy dostarczyć organizmowi, aby zapewnić prawidłowe działanie narządów wewnętrznych w warunkach zupełnego spokoju zarówno fizycznego jak i psychicznego, na czczo, oraz w optymalnym klimacie.

Całkowita przemiana materii (CPM ) jest to PPM+ ilość energii, która jest Ci potrzebna przy Twoim trybie życia do prawidłowego funkcjonowania. Podam przykład: osoba ważąca tyle co ja, mająca tyle samo lat oraz taki sam wzrost może mieć bardzo podobną podstawową przemianę materii, lecz zupełnie inną całkowitą przemianę materii. Różnice mogą wynikać z faktu, że ja trenuję pięć razy w tygodniu, a jej aktywność fizyczna jest znikoma.

Podsumowując, nie należy jeść mniej kalorii niż PPM, lecz tak naprawdę powinniśmy spożywać tyle kalorii, ile wyliczyliśmy, biorąc pod uwagę współczynnik aktywności fizycznej, czyli CPM.

W następnym artykule przedstawimy, jak obliczyć sobie podstawową przemianę materii oraz całkowitą przemianę materii z uwzględnieniem tego czy chcemy schudnąć, przytyć, czy po prostu utrzymać wagę.

Autor: Klaudia Kwiatkowska

Kontakt

e-mail: zsea@zse.wroc.pl