Warsztaty Biblioteki cyfrowe

W ramach akcji Październik miesiącem bibliotek szkolnych uczniowie klas trzecich uczestniczyli w warsztatach komputerowych

Biblioteki cyfrowe i ich kolekcje

W październiku 2015 roku klasy 3 bt i 3 ct wzięły udział w warsztatach komputerowych zorganizowanych przez Dolnośląską Bibliotekę Pedagogiczną.

Celem zajęć było:

• przedstawienie idei powstania bibliotek cyfrowych,
  • zapoznanie uczniów z serwisami wybranych bibliotek cyfrowych krajowych i zagranicznych,
  • przygotowanie do samodzielnego posługiwania się nowym narzędziem informacji.

Uczniowie poznali wady i zalety korzystania z bibliotek cyfrowych, a także ograniczenia wynikające z prawa autorskiego.

Zaznajomili się też ze sprawami technicznymi: z dostępnymi formatami plików tekstowych, czytnikami e-booków oraz oprogramowaniem.

Poprzez Federację Bibliotek Cyfrowych — jako multiwyszukiwarkę w polskich bibliotekach cyfrowych — odwiedzili przykładowe strony bibliotek cyfrowych oraz poznali różne sposoby udostępniania i przeglądania dokumentów cyfrowych.

Na przykładzie projektu Europeana mogli natomiast przeszukiwać zbiory bibliotek, muzeów, archiwów w całej Europie.