Dziecięcy Festiwal Mikołajkowy

15 grudnia 2015 roku w naszej szkole odbył się już po raz piąty

Mikołajkowy Festiwal Piosenki i Wiersza Dzieci Niepełnosprawnych

Do udziału w Festiwalu zgłosiły się dzieci z następujących placówek:

• Przedszkoli Integracyjnych nr 12, 35, 68, 89, 93, 109, 125
  • Przedszkole „Promyk Słońca”
  • Przedszkole Mokronosek 1
  • Przedszkole Mokronosek 2
  • Niepublicznej Szkoły Integracyjnej Mokronosek
  • Zespołu Placówek Oświatowych nr 2
  • Dolnośląskiego Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących
  • Jako goście występowały również dzieci z Wrocławskiej Szkoły Muzycznej.

W sumie około 90 dzieci.

Tegoroczni sponsorzy:

• Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą” z Warszawy
  • TOYOTA – Dobrygowski z  Długołęki
  • ELICA Polska Długołęka;
  • JAWA – gry planszowe z Nowej Iwicznej,
  • Śnieżka – Invest ze Świebodzic,
  • Drukarnia „Jedność” Kielce,
  • Selgros Cash Carry Wrocław ul. Krakowska;
  • Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Krzyki,
  • Herlitz,
  • Wydział Edukacji – Wrocław;
  • WADER – Woźniak Dąbrowa Górnicza,
  • MAGG – opakowania, poligrafia z Wrocławia;
  • Lewiatan.
  • Dekoracje zapewniła nam firma BALOMANIA z Wrocławia, a kolage ze zdjęć z ubiegłych lat zostały wydrukowane przez firmę Multigrafika z ul. Cybulskiego 3 z Wrocławia
  • Partnerem imprezy było Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego z Wrocławia.

Przygotowania trwały kilka tygodni, a w organizowanie zaangażowało się kilkunastu uczniów i nauczycielki p. K. Zych i A. Mydlikowska.

Festiwal odbył się w bajkowo-mikołajkowej scenerii, z dużą, pięknie przystrojoną choinką, przygotowano zabawy integracyjne prowadzone przez animatorów–Mikołajów, występy dzieci ze szkoły muzycznej, malowanie twarzy i słodki poczęstunek.

Goście honorowi:

• Ewa Szczęch – Dyrektor Wydziału Gimnazjów i Szkół Podstawowych,
  • Beata Pawłowicz  Dolnośląski Kurator Oświaty,
  • Ewa Przegoń – Dyrektor Wydziału Edukacji,
  • Krystyna Kochan – przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność Pracowników Oświaty,
  • Jarosław Delewski – dyrektor Departamentu Edukacji.

Udział w takiej imprezie wyzwala w dzieciach niepowtarzalne przeżycia, bardzo się wzruszają podczas swojego występu i ogromnie się cieszą, gdy mogą się spotkać z rówieśnikami i otrzymać upominki.

Celem festiwalu była:
  • integracja dzieci z różnych przedszkoli i placówek szkolno-wychowawczych
  • uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka i odkrywanie jego wewnętrznych potrzeb
  • przełamywanie barier międzyludzkich i stereotypów narosłych wokół ludzi niepełnosprawnych

Efektem zorganizowania imprezy była nie tylko ogromna satysfakcja, ale również szczery i radosny uśmiech na twarzach uczestników.

Uczniowie naszej szkoły nabyli umiejętność porozumiewania się z dziećmi niepełnosprawnymi bez strachu i zakłopotania, jakie budzi się często w nas, ludziach zdrowych w zetknięciu się z nową sytuacją, budowania własnego systemu wartości, poznania potrzeb, praw i możliwości w życiu codziennym.

Była to także wyjątkowa lekcja integracji, kształtowania postaw akceptacji i tolerancji, przełamywania barier międzyludzkich i stereotypów narosłych wokół ludzi niepełnosprawnych oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka.