Tydzień szczęścia

Klasa IV dT w ramach Tygodnia Szczęścia odwiedziła Dzienny Dom Pomocy przy ul. Komuny Paryskiej we Wrocławiu.

„Szczęście to jedyna rzecz,

Którą się mnoży,

Jeśli się ją dzieli”

Albert Schweitzer

24 kwietnia klasa IV dT w ramach Tygodnia Szczęścia odwiedziła Dzienny Dom Pomocy przy ul. Komuny Paryskiej we Wrocławiu. Ośrodek przeznaczony jest dla osób starszych, niesamodzielnych, wymagających wsparcia osób trzecich. Proces starzenia kojarzy się między innymi z bólem, samotnością, brakiem radości z życia, brakiem bezpieczeństwa czy ograniczoną decyzyjnością. Czy tak musi wyglądać życie osób w podeszłym wieku. Otóż nie. Nasze uczennice pod okiem pracowników socjalnych,  starały się choć w części urozmaicić pobyt pensjonariuszom ośrodka poprzez zajęcia plastyczne, gry i zabawy ruchowe. Dodatkowo uczniowie przygotowali słodki poczęstunek w postaci ciasta i słodyczy dla seniorów. Zostały zakupione również gry planszowe dla ośrodka.

Celem tego przedsięwzięcia było:

- zapobieganie osamotnieniu, izolacji społecznej, marginalizacji i wykluczeniu społecznemu osób starszych,

- zapewnienie seniorom korzystnego środowiska

- zapobieganie niesamodzielności w codziennym życiu

- opanowanie strachu przed nowymi wyzwaniami

- przełamywanie stereotypów narosłych wokół osób starszych, niesamodzielnych.

Poprzez stawianie zadań do wykonania poprzez gry, wykonywania prac plastycznych czy innych czynności manualnych,  uczennice starały się nakłonić osoby starsze do podejmowania wyzwań np. samodzielnego wykonania witrażu. Dbanie  o podtrzymanie kontaktów osób starszych jest doskonałą formą profilaktyki zdrowotnej, która powinna stać się standardem wśród kompleksowej pomocy społecznej osobom starszym. Młodzież natomiast nabierze doświadczenia jak zajmować się osobą starszą w sytuacjach, kiedy potrzebują pomocy szeroko rozumianej. W przyszłości klasa na pewno zorganizuje podobne wydarzenie

Było to bardzo duże doświadczenie dla uczniów. Widać było, po zaangażowaniu seniorów w zajęcia, że ta wizyta sprawiła im dużo radości i uśmiechu na twarzy.

W zajęciach brały udział: Kinga Dukat, Matylda Łomża, Zuzanna Pudło, Weronika Fibik, Wiktoria Studenna i Anna Udovyk