II seminarium samorządu uczniowskiego

W poniedziałek 17 marca 2014 r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych:

• Grzesiek Czarniejewski kl. 3cT,
  • Marlena Siemiatycka kl. 3cT,
  • Marta Marszałek kl. 3aT,
  • Ewelina Kasiuk kl. 3aT,
  • Bartłomiej Jasek kl. 3aT

uczestniczyli w II Seminarium Samorządu Uczniowskiego.

Seminarium zorganizował Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu.

Tematem przewodnim były

prawa i obowiązki ucznia w szkole.

Zdjęcie przedstawia naszych reprezentantów, którzy dyskutowali i zapisywali wnioski dotyczące zalet przeprowadzenia debaty o prawach i obowiązkach ucznia.
Uczestnicy seminarium dyskutowali o formach przestrzegania prawa ucznia, przypadkach naruszenia tego prawa, sposobach przeciwdziałania takim zjawiskom oraz o roli, jaką spełnia lub może spełniać rzecznik praw ucznia. Zaproponowali, aby rzecznikiem praw ucznia w każdej szkole był nauczyciel oraz uczeń wybrany przez uczniów.

Podczas debaty mieliśmy możliwość wymiany spostrzeżeń i doświadczeń. Cenną wskazówką, jaką przekazaliśmy innym szkołom, był nasz „Dzienniczek ucznia”, w którym znajduje się Statut szkoły, informacje o dniach wolnych od zajęć, godziny otwarcia biblioteki szkolnej, miejsce na usprawiedliwienia i zwolnienia oraz osiągnięcia ucznia. Dzienniczek ten cieszył się dużym zainteresowaniem wśród innych szkół.

W seminarium uczestniczyły m.in.szkoły:

• Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych,
  • Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych,
  • Zespół Szkół nr 23,
  • Liceum Ogólnokształcące nr 7,
  • Gimnazjum nr 13.
Uważamy, że spotkania z samorządami uczniowskimi z innych szkół przynoszą uczniom dużo korzyści, pozwalają na współpracę i przeprowadzenie wspólnych akcji w celu integracji środowiska uczniowskiego.

Opiekunem uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych była

pani profesor Jadwiga Rakowska.

sporządziły: Marta Marszałek kl. 3aT i Ewelina Kasiuk kl. 3aT