Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

DZIEŃ EKONOMISTY w ZSE-A 2017 - IV edycja

Na czwarty DZIEŃ EKONOMISTY w ZSE-A zapraszamy 31 marca 2017 r.

Wykład inauguracyjnych pt. „Co to naprawdę jest Produkt Krajowy Brutto (PKB) ? – mity i rzeczywistość” poprowadzi prof. dr hab. Marian Noga z Wyższej Szkoły Bankowej.

Głównym tematem tegorocznego wydarzenia będą GRY EKONOMICZNE, które poprowadzą pracownicy współpracujących z naszą szkołą uczelni:

  • Pani mgr  Magdalena Walczak - Gańko - WSB we Wrocławiu
  • Pan mgr Tomasz Wojtasiewicz - WSB we Wrocławiu
  • Pani dr Magdalena Homa i studenci NKE- Wydz. PAiE UWr. 
  • Pani Anna Bróż - Uniwersytet SWPS

oraz nauczyciele naszej szkoły:

  • Wioletta Waldowska - nauczycielka języka angielskiego
  • Beata Chmura - nauczycielka histori
  • Katarzyna Zych - nauczycielka w-f
  • Magdalena Samotiuk - bibiotekarka 
  • Jolanta Pawlak - bibiotekarka

Wyjątkowym punktem programu będzie pokaz mody biznesowej oceniany przez wybitnych specjalistów z tej dziedziny:  dr Danutę Stydencką-Derkacz z WSB, Ruslana Kravchyka, Joannę Borkowską oraz Radosława Kędrę.

Zapraszamy także do symultany szachowej, którą rozegra Marek Pociejowski - wiceprezes Stowarzyszenia Szachowego Biały Król Wisznia Mała, sędzią będzie Bogdan Stawarz - administrator sieci w ZSE-A

Biblioteka szkolna ofernuje projekcję filmu z książką w tle.

WSPÓŁORGANIZATORZY 

 

PROGRAM
Wykład  „Co to naprawdę jest Produkt Krajowy Brutto (PKB) ? – mity i rzeczywistość” - wygłosi prof. dr hab. Marian Noga
Wystąpienie przedstawiciela Impel Business Solutions nt. zawodu ekonomisty – jego wagi i możliwości zatrudnienia na rynku i w IBS
Pokaz mody biznesowej - prowadzą dr Danuta Studencka-Derkacz, Ruslan Kravchyk, Joanna Borkowska, Radosław Kędra
Gra "Asfalt" - prowadzi Magdalena Walczak-Gańko
Gra "Cash Flow" - prowadzi Tomasz Wojtasiewicz
Gra logiczna "Klucz do ekonomii" - prowadzi Magdalena Homa i studenci NKE 
Gra "5 sekund" - Beata Chmura, Katarzyna Zych
Gra "aktywne uczenie się"  - prowadzi - Anna Bróż
Gry językowe - prowadzą nauczyciele języków obcych
Projekcja filmu z książką w tle - organizacja Magdalena Samotiuk, Jolanta Pawlak
Symultana szachowa - gra z Markiem Pociejowskim sędziuje Bogdan Stawarz
 

 

PROWADZĄCY
prof. dr hab. Marian  Noga

Dyrektor Instytutu Współpracy z Biznesem WSB we Wrocławiu i wykładowca uczelni.
W latach 1995-1999 był dziekanem Wydziału Gospodarki Narodowej, 1999 - 2005 sprawował funkcję rektora Akademii Ekonomicznej.
Był senatorem IV i V kadencji, przewodniczył senackiej Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury (2001-2004), od 2004 do 2010 r. był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. W latach 2001-2003 był prezesem Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego, działa również w Rotary Club.

W badaniach naukowych zajmuje się: teorią wzrostu gospodarczego ze szczególnym uwzględnieniem mierzenia dobrobytu społecznego, zagadnieniami polityki fiskalnej i monetarnej kraju w aspekcie koniunktury gospodarczej, ekonomicznym wymiarem ochrony środowiska.

 dr Danuta Strudencka-Derkacz Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki polityczne, Manager ds. partnerów strategicznych i relacji w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Wielbicieka kobiecego świata, butów i książek, Jest maniaczką książek o modzie, śledzi światowe pokazy najwiekszych projektantów. Dziennikarstow jest jej zyciową pasją. Jest wydawcą i redaktorką naczelną FRAPPÉ Magazine oraz NaSalony.pl

Magdalena Walczak-Gańko Pracuje w Instytucie Finansów i Rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Jest opiekunem Koła Ekonomii Eksperymentalnej i Gier Strategicznych. Prowadzi zajęcia ze studentami w obszarze finansów, w szczególności na temat Analizy i decyzji finansowych.
Tomasz Wojtasiewicz Absolwent i wykładowca WSB. Inwestor, związany z Giełdą od ponad 11 lat. Były prezes Koła Naukowego Rynków Kapitałowych przy WSB, aktualnie opiekun Koła Naukowego.
dr Magdalena Homa Adiunkt w Instytucie Nauk Ekonomicznych Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest opiekunem Naukowego Koła Ekonomistów. Prowadzi zajęcia ze studentami ze statystycznej analizy danych, ekonometrii i prognozowania procesów ekonomicznych, ekonomii menadżerskiej, analizy aktuarialnej oraz ryzyka w biznesie.  Badania naukowe skupiają się wokół następujących tematów: matematyka i statystyka ubezpieczeniowa (akuariat), ekonometria finansowa i matematyka finansowa.
Studenci Naukowego Koła Ekonomistów

NKE zrzesza zarówno studentów jak i doktorantów. Wielokrotnie otrzymywało tytuł Najaktywniejszego Koła Naukowego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Anna Bróż

Studentka V roku psychologii biznesu na wrocławskim wydziale Uniwersytetu SWPS. Interesuje się psychologią społeczną, a zwłaszcza zagadnieniami aktywności obywatelskiej oraz tym jak człowiek i miasto wpływają na siebie wzajemnie. Jako instruktorka ZHP od czterech lat kształci i przygotowuje młodych ludzi do roli wolontariusza i lidera. W ramach Strefy Młodzieży prowadzi spotkania dotyczące rozwiązywania konfliktów, ponieważ wierzy, że po przez współpracę możemy uczynić świat lepszym miejscem.

Ruslan Kravchyk

Trener z zakresu savoir-vivre i umiejętności miękkich. Prowadził szkolenia dla m.in. studentów Politechniki Wrocławskiej, JCI Wrocław oraz Generation Next powered by Aviva. Jest koordynatorem Spotkań Czasu Gentlemanów oraz organizatorem Wrocławskich spotkań - inicjatywy jednego z największych blogów o dobrych manierach w Polsce.

Swoją przygodę z savoir-vivrem rozpoczął 6 lat temu, gdy pewnego dnia stwierdził, że świat zapomina o dobrych manierach. Postanowił to zmienić, a zmianę rozpoczął od samego siebie. Ruslan w życiu kieruje się mottem: "Being male is a matter of birth. Being a man is a matter of age. But, being a gentleman is a matter of choice." Poza savoir-vivrem interesuje się klasyczną męską elegancją, psychologią oraz marketingiem. Uwielbia pomagać innym, uczyć się czegoś nowego i łamać swoją strefę komfortu, gdyż uważa, że to jedyny sposób na osiągnięcie sukcesu.

Joanna Borkowska Członkini wrocławskich Spotkań Czasu Gentlemanów a jednocześnie reprezentantka płci pięknej w temacie elegancji. Przygodę z savoir vivrem rozpoczęła przeszło 2 lata temu rozpoczynając pracę nad blogiem, gdzie porusza tematy zachowań ludzkich, mody i pasji. Jej motto brzmi: "Im mniej tym lepiej". 

Założycielka bloga LifeStyleFactory. Z wykształcenia mechanik konstruktor, z natury poszukiwaczka przygód, a z zamiłowania pasjonatka mody i pełnego energii stylu życia w dobrym guście. Miłośniczka tańca a także kultury i sztuki hiszpańskiej. Styl to nie tylko fajny wygląd, ale także zdrowy sposób odżywiania i aktywny tryb życia. Zwolenniczka teorii, że podobno najwięcej elegancji i uroku dodaje piękny, promienny uśmiech!

Radosław Kędra  Członek wrocławskich Spotkań Czasu Gentlemanów, jak i zarazem jeden z pierwszych członków tej grupy. 

Przygodę z męską elegancją oraz savoir vivrem zaczął kilka lat temu, szukając swojego stylu oraz zasad rządzących relacjami między ludźmi. Od tego czasu zagorzały zwolennik klasycznej elegancji oraz dobrych manier.
Z wykształcenia teleinformatyk i pracownik instytucji finansowej. W wolnych chwilach trenuje krav-magę oraz poszukuje różnych ciekawych rzeczy do jeszcze większego zgłębienia ich. Osoba z wielkim poczuciem humoru oraz dystansem do siebie, co sprawia, że zawsze musi być wesoło.

 Marek Pociejowski  Wiceprezes Stowarzyszenia Szachowego Biały Król Wisznia Mała, były wiceprezes Dolnośląskiego Związku Szachowego, zwycięzca wielu turniejów szachowych.

Szczególowe informacje na temat programu, ilości uczestników i zasad zostaną udostępnione niebawem

KONKURENCJE OPIS
POKAZ MODY BIZNESOWEJ

Kiedy rozpoczniesz pracę spotkasz się z określeniem „dress code”. Odpowiedni ubiór buduje profesjonalny wizerunek pracownika i co za tym idzie całej firmy, a jak wiadomo każdy chce współpracować z profesjonalistami. Dotyczy to szczególnie stanowisk, które mają bezpośredni kontakt z klientami, kontrahentami czy partnerami.

Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach:

1. Strój do pracy w biurze.
2. Strój z okazji Casual Friday.

STRATEGIA JAKOŚCI (ASFALT)

„Strategia jakości (Asfalt)” - obrazuje występujące koszty w sytuacji nierównego dostępu podmiotów rynkowych do informacji.

Uczestnicy podzieleni na oferentów i nabywców w kilku rundach podejmują decyzje o sprzedaży bądź zakupie asfaltu w odpowiedniej jakości i cenie. Jedynie sprzedawcy wiedzą jaka jest faktyczna jakość towaru. Kupujący mogą testować parametry dopiero po zakupie. Gra autorstwa dr. hab. Pawła Kuśmierczyka, skomputeryzowana na potrzeby Koła Ekonomii Eksperymentalnej i Gier Strategicznych.

CASHFLOW Poprzez zabawę uczy praktycznych umiejętności inwestowania i gromadzenia majątku, zarządzania swoimi aktywami i pasywami, inwestowania na giełdzie. „Przeciwnikami“ są rynek, nieruchomości, notowania giełdowe czy nieprzewidziane sytuacje.

Uczy też jak zachować się w różnych sytuacjach rynkowych. Można sprawdzić swoje strategie tworzenia majątku, których nie ma okazji zweryfikować w prawdziwym życiu.

KLUCZ DO EKONOMII

Gra składająca się z czterech etapów podczas których uczniowie rozwiązują zagadki, łamigłówki dające możliwość wykazania się umiejętnością logicznego myślenia oraz wiedzą z ekonomii. Gra wymaga sprytu, logicznego myślenia i współpracy – tylko dzięki temu możliwe będzie rozwiązanie wszystkich zagadek i poprawne przejście poszczególnych etapów co pozwoli uzyskać kod i hasło stanowiące KLUCZ. Wygrywają najszybsi!

AKTYWNE UCZENIE SIĘ

Poświęcać jak najmniej czasu na naukę, ale za to efektywnie to marzenie każdego ucznia. Można to osiągnąć wykorzystując mnemotechnikę. Celem prowadzonego spotkania jest rozwinięcie przez uczestników wiedzy i doskonalenie umiejętności z zakresu łatwego i szybkiego przyswajania i zapamiętywania informacji. Uczestnicy dowiedzą się, co sprzyja zapamiętywaniu, poznają sprawdzone sposoby na zapamiętywanie i kojarzenie faktów,min. syntetyzację czy wyolbrzymianie. Przećwiczą nabytą wiedzę w praktyce wykonując grupowe ćwiczenie. Na zakończenie okaże się kto w tej dziedzinie jest najlepszy.

FILM Z KSIĄŻKĄ W TLE

Będzie to film na podstawie książki Johna Greena „ Gwiazd naszych wina”. Biletem wstępu do kina-biblioteki jest podarowanie bibliotece szkolnej książki z literatury pięknej, bądź popularnonaukowej, przeczytanie której zaproponowałbyś bliskiej Ci osobie. 

Szczegóły konkursu znajdziesz w Regulaminie.

DOUBLE BUSINESS ENGLISH 

Konkurs sprawdzający znajomość słownictwa biznesowego z języka angielskiego. 

I część: test wyboru – zakres słownictwa : m. in. ubieganie się o pracę, sytuacje w biurze   20 min. 

II część: dialog w pracy - każda drużyna otrzyma zestaw słówek , zadanie polega na ułożeniu dialogu w firmie / biurze z wykorzystaniem jak największej ilości podanych słów,  następnie na  głośnym odczytaniu dialogu z podziałem na role. 

SYMULTANA SZACHOWA

Symultana Szachowa, czyli seans gry jednoczesnej rozegranej z panem Markiem Pociejowskim. W symultanie obowiązują przepisy Kodeksu Szachowego z odstępstwami zawartymi w Regulaminie.

 

Chętni mają zgłosić swój udział drogą mailową do administratora sieci pana Bogdana Stawarza na adres: bogdan.stawarz@zse.wroc.pl

SPONSORZY NAGRÓD

                 

 

         

 

   

Kontakt

e-mail: zsea@zse.wroc.pl