Mikołajkowy Festiwal Piosenki i Wiersza

W roku szkolnym 2011/12 klasa 2cT podjęła się przygotowania jednej z imprez w ramach planu działania Samorządu Uczniowskiego – imprezy mikołajkowej. Najpierw zapowiadało się banalnie – przebieranie się za mikołajów, może jakieś prezenty …. Ale wychowawczyni pani Katarzyna Zych zasugerowała, żeby zorganizować coś bardziej ambitnego. Ktoś przypomniał, że nasze nauczycielki w-f pp K.Zych  i A. Mydlikowska ze swoimi uczniami od kilku lat organizują na Sali gimnastycznej zabawę dla dzieci niedowidzących i autystycznych. Na godzinie wychowawczej odbyła się burza mózgów, padały różne propozycje i w rezultacie zrodził się pomysł  aby zorganizować Mikołajkowy Festiwal  Piosenki i Wiersza Dzieci Niepełnosprawnych. Mottem naszego festiwalu były słowa J. Korczaka: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.  W grudniu 2011 r. odbyła się z wielkim sukcesem  I edycja tego festiwalu- pod patronatem KGHM, który był wówczas głównym sposorem tej imprezy. Dzieci bawiły się cudownie, otrzymały piękne prezenty. Wszystkie prezenty były tematyczne tzn. zgodne z zainteresowaniami każdego dziecka niepełnosprawnego. Również rodzice byli pełni uznania dla organizacji takiego festiwalu.

Ponieważ zorganizowanie takiej imprezy wymagało ogromnego wysiłku byliśmy przekonani, że na tym się skończy. Ale w bieżącym roku szkolnym grupa uczniów stwierdziła, że byłoby wspaniale powtórzyć imprezę i ponownie dostarczyć dzieciom wiele radości. Tym bardziej, że wychowawcy i opiekunowie naszych ubiegłorocznych uczestników festiwalu wysyłali nam informację z pytaniem „Czy w tym roku również zorganizujemy taki festiwal” . Analizując wypowiedzi uczestników ubiegłorocznego festiwalu, ich opiekunów, gości i organizatorów postanowiliśmy taką imprezę powtórzyć. Mając  już doświadczenie, mogliśmy zorganizować tak wspaniałą imprezę dla najmłodszych. Mieliśmy przetarte szlaki u sponsorów oraz  ogromne wsparcie i pomoc ze strony naszych nauczycielek.

Naszą propozycję przedstawiliśmy ponownie kilku wrocławskim placówkom i spotkała się ona z ogromnym zainteresowaniem. W rezultacie zgłosiło się 55 uczestników z: Przeszkoli Integracyjnych nr 109, 125, 97, 93, Szkoły Podstawowej nr 12, Zespołu Placówek Oświatowych nr 2, i Dolnośląskiego Specjalistycznego Ośrodka Szklno-Wychowawczego nr 13 dla Niewidomych i Słabowidzących.

Przygotowania trwały kilka tygodni a w organizowanie zaangażowało się kilkunastu uczniów i ponownie panie K. Zych i A. Mydlikowska. Impreza odbywała się w bajkowo-mikołajkowej  scenerii, z dużą, pięknie przystrojoną choinką, przygotowaliśmy zabawy integracyjne prowadzone przez animatorów, Mikołajów, występy szkolnego zespołu muzycznego, wychowanków MDK z ul. Kołłątaja, malowanie twarzy i słodki poczęstunek.  Na początku festiwalu uczyliśmy dzieci piosenki „Że świat jest kolorowy”, którą na zakończenie festiwalu zaśpiewali wszyscy uczestnicy i zaproszeni goście.

Na nasz festiwal przybyli również goście honorowi, min. Pani B. Pawłowicz – Dolnośląski Kurator Oświaty.

Zasadniczą częścią festiwalu były występy dzieci – dzieci śpiewały piosenki lub recytowały wiersze. Były wspaniale, z dużym zaangażowaniem przygotowane przez swoich nauczycieli, opiekunów i rodziców. Każdy uczestnik w nagrodę otrzymał dużą torbę  wspaniałych prezentów i słodyczy.

A było to możliwe dzięki sponsorom.

Zauważyliśmy, że udział w takiej imprezie wyzwala w tych dzieciach niepowtarzalne przeżycia, wzruszają się bardzo kiedy występują i ogromnie się cieszą, gdy mogą się spotkać z rówieśnikami i otrzymać upominki.

Również dla nas było to niezwykłe przeżycie i doświadczenie. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że jest to wyjątkowa lekcja integracji, kształtowania postaw akceptacji i tolerancji, przełamywania barier międzyludzkich i stereotypów narosłych wokół ludzi niepełnosprawnych oraz odpowiedzialności za drugiego człowieka.

Celem takiego przedsięwzięcia było:

-integracja dzieci z różnych przedszkoli i placówek szkolno-wychowawczych,

uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka i odkrywanie jego wewnętrznych potrzeb

przełamywanie barier międzyludzkich i stereotypów narosłych wokół ludzi niepełnosprawnych

Efektem zorganizowania takiej imprezy była nie tylko ogromna satysfakcja ale również szczery i radosny uśmiech na twarzach uczestników.

Uczniowie naszej szkoły nabyli umiejętność porozumiewania się  z dziećmi niepełnosprawnymi bez strachu i zakłopotania jakie budzi się często w nas, ludziach zdrowych w zetknięciu się z nową sytuacją, nabycie umiejętności budowania własnego systemu wartości, poznanie potrzeb, praw i możliwości w życiu codziennym.

Uważamy, że takie inicjatywy pomogą nam porozumiewać się bez barier z ludźmi niepełnosprawnymi, którym nasze zrozumienie i dobry gest jest niezwykle potrzebne.

2013/2014 - III MIKOŁAJKOWY FESTIWAL PIOSENKI I WIERSZA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

2012/2013 - II MIKOŁAJKOWY FESTIWAL PIOSENKI I WIERSZA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH

2011/2012 - I MIKOŁAJKOWY FESTIWAL PIOSENKI I WIERSZA DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH