Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych

DZIEŃ EKONOMISTY w ZSE-A 2014 - I edycja

8 marca 2014 .r. odbyła się w naszej szkole I edycja Dnia Ekonomisty w ZSE-A

Celem tego programu było:

  • Zdobywanie wiedzy na temat zawodów ekonomicznych na rynku pracy.
  • Doskonalenie umiejętności pozyskiwania informacji o zawodach.
  • Przybliżenie zagadnień związanych ze światem pracy
  • Zachęcenie do planowania własnej kariery edukacyjno- zawodowej.
  • Rozwijanie umiejętności wykorzystania technologii informacyjnych i informatycznych.
  • Integracja zespołów klasowych.

Pierwszy Dzień Ekonomisty uświetnili swoją obecnością Pani Anna Paszek – Dyrektor 36 Oddziału BZ WBK z ul. Chrobrego oraz pan prof. dr hab. Krzysztof Safin z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

I edycja składała się z dwóch części.

W pierwszej części odbyły się dwa wystąpienia:


Jako pierwszy wystąpił uczeń klasy 2 at Krzysztof Myśliwiec
, który zaprezentował swoje przemówienie, przygotowane na międzyszkolny konkurs „Prawa człowieka nie są nam dane raz na zawsze - rola Parlamentu Europejskiego w umacnianiu praw człowieka”, odbywający się pod hasłem:

„Co byś powiedział na temat ochrony praw człowieka i obywatela, gdybyś miał okazję wystąpić na forum Parlamentu Europejskiego?”

Organizatorami projektu na najlepsze przemówienie publiczne było Miasto Wrocław, Przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu oraz Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Krzysztof swoje przemówienie wygłaszał 2 razy: pierwszy raz w grudniu 2013 r. w Sukiennicach, gdzie znalazł się w grupie 5 uczniów, którzy zakwalifikowali się do wielkiego finału oraz 10.02.2014 r. w Hali Stulecia we Wrocławiu – gdzie w obecności 2000 uczniów, dyrektorów i nauczycieli szkół wrocławskich oraz znakomitych gości - zajął II miejsce. W nagrodę Krzysztof wyjedzie na kilkudniową wycieczkę do Brukseli, połączoną mi. in. ze zwiedzaniem siedziby Parlamentu Europejskiego.

Krzysztofa do konkursu przygotowała p. Izabela Serwatka.

Co Krzysztof chciałby powiedzieć na forum Parlamentu Europejskiego?

Chciałby podkreślić znaczenie remiksów dla młodego pokolenia oraz zaapelować do Parlamentu Europejskiego o zmianę ustawodawstwa w celu legalizacji niekomercyjnego korzystania z utworów innych twórców zamieszczanych w internecie.
Wszyscy z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali tego bardzo ciekawego wystąpienia.

Następnie wystąpił prof. dr hab. Krzysztof Safin z wykładem o bardzo intrygującym tytule "Czy wiedza zabija przedsiębiorczość?"

Prof. dr hab. Krzysztof Safin został, jako jedyny wrocławski naukowiec, powołany do utworzonej przy Ministrze Gospodarki Krajowej Rady Przedsiębiorczości, która jest forum wymiany poglądów i wiedzy pomiędzy przedsiębiorcami, administracją a przedstawicielami środowisk naukowych. Kluczowym zadaniem Rady jest wsparcie Ministra Gospodarki w tworzeniu jak najlepszych warunków prowadzenia działalności gospodarczej oraz w realizacji priorytetowych działań resortu W jej skład wchodzą eksperci ze środowisk naukowych i biznesowych.
Pan profesor przedstawił ciekawe informacje na temat przedsiębiorczości Polaków, szczególnie młodych. Wg informacji uzyskanych z badań wynika, że bardzo wielu Polaków deklaruje chęć uruchomienia własnej działalności, ale niestety znacznie mniejszy procent wprowadza to w życie. Pan profesor omówił jakie są przyczyny takiego stanu ale również wskazał jakie są możliwości prowadzenia własnej firmy.
A jakiej odpowiedzi można udzielić na tytułowe pytanie? Pan profesor zaprezentował przykłady biznesmenów którzy nie mają wyższego wykształcenia a osiągnęli sukces, ale też ludzi biznesu, którzy mają na swoim koncie karierę naukową i tytuły doktorów. Wiedza jest podstawą. W podsumowaniu z ust pana profesora pała odpowiedź humorystyczna „ Wiedza przynajmniej nie przeszkadza w byciu przedsiębiorczym” .
Wykład został wysłuchany z dużym zainteresowaniem.

Podczas drugiej części Dnia Ekonomisty odbyły się konkursy i prezentacje. Uczniowie wcześniej otrzymali informacje jakie będą zadania konkursowe, każdy uczeń musiał zadeklarować się z którym konkursie chce wziąć udział. Uczniowie musieli również wcześniej zapoznać się z charakterystyką 6 wybranych stanowisk ekonomicznych zamieszczonych na stronie internetowej szkoły.

Po 4 uczniów z każdej klasy brało udział w konkursie wiedzy o stanowiskach ekonomicznych, który składał się z dwóch zadań. Pierwsze zadanie polegało na ułożeniu z luźnych fragmentów opisu wylosowanego jednego z sześciu stanowisk ekonomicznych (wśród zdań były zawierające błędne opisy lub nie dotyczące danego stanowiska, należało je wyeliminować). Czas na wykonanie tego zadania był krótki – tylko 15 min.

Drugie zadanie polegało na przygotowaniu oferty pracy na to stanowisko. Można było korzystać z opisów stanowisk ze strony internetowej szkoły. Na wykonanie tego zadania było 30 min.

Po kilku uczniów z każdej klasy w tym czasie w przydzielonych salach przygotowywało plakaty na temat wylosowanego stanowiska ekonomicznego.

W tym czasie, kiedy w wyznaczonych salach odbywały się te konkursy, w auli zgromadzeni uczniowie, nauczyciele oraz jury mieli okazję wysłuchać wierszy, piosenek lub esejów oraz obejrzeć humorystyczne filmiki na temat dowolnego zawodu ekonomicznego, lub w przypadku uczniów klasy 1 dT zawodu związanego z reklamą.
Byliśmy przekonani, że zadanie napisania wiersza o ekonomistach przez ekonomistów będzie bardzo trudne. Wydawałoby się, że ekonomiści to ludzie bardzo poważni i nie ma w nich ani romantyzmu ani poetyckiej duszy. Ale nasi uczniowie znowu nas zaskoczyli – poradzili sobie znakomicie z tym zadaniem. Podczas tych prezentacji zgromadzeni świetnie się bawili, ponieważ autorzy tych utworów wykazali się talentami i dużym poczuciem humoru. Bardzo nas zaskoczyli.

Bardzo żałowaliśmy, że tylko trzy klasy przygotowały filmiki. To zadanie wydawało nam się z kolei łatwe w wykonaniu, ponieważ filmik można było nakręcić nawet telefonem komórkowym, a młodzi ludzie są obecnie bardzo sprawni w obsłudze kamer, aparatów, telefonów komórkowych. Ale trzy klasy: 1 aT, 1 dT i 3 bT świetnie sobie poradzili i filmiki dostarczyły nam dużo przyjemności. Uczniom klasy 3 bT udało się nawet zaangażować wychowawczynię – panią Julitę Kotowską, która świetnie bawiła się ze swoimi wychowankami.

W tym dniu była jeszcze jedna atrakcja – krótkie przerwy uprzyjemnił nam uczeń klasy 1 bT Patryk Piekarski, który wykonał kilka piosenek w języku angielskim.

Po zakończeniu konkursów wiedzy i konkursu na plakaty o zawodach zgromadzeni w auli mieli okazję zobaczyć wyniki pracy a jury ocenić te prace.
Jury w składzie:

  • p. Ewa Świderska
  • p. E.Pastusińska
  • p. Grażyna Miler
  • p. Anna Warachim
  • p. Wioletta Waldowska
  • p. Lidia Suszko

miało naprawdę trudne zadanie aby ocenić zadania konkursowe.

Po podsumowaniu wszystkich wyników, okazało się, że w Dniu Ekonomisty najlepsza okazała się klasa …. 1dT organizacji reklamy.

Zwycięzcy ogólnej klasyfikacji oraz poszczególnych konkursów otrzymali nagrody z rąk Pani Dyrektor Grażyny Skrętkowicz. Każda klasa która tego dnia uczestniczyła w konkursach otrzymała od Pani Dyrektor w nagrodę dodatkowe 10 punktów do Ligi klas.

Organizatorki pierwszego Dnia Ekonomisty w ZSE-A Teresa Podgórska i Anna Terejko serdecznie dziękują uczennicom klasy2 cT Annie Banasik  i Marcie Kurek oraz uczniowi klasy 2 aT Krzysztofowi Myśliwcowi za pomoc w organizacji oraz profesjonalne prowadzenie imprezy.

 

Wiersze przygotowane na Dzień Ekonomisty:

Klasa 3 bT

 

Ekonomia to nauka jest społeczna,

Wszyscy wiedzą, że społecznie użyteczna.

Ekonomia słowo wszystkim ludziom znane,

Choć z greckiego dawno temu wydumane.

 

Działy mamy w ekonomii tylko dwa

Mikro – który każdy z nas z autopsji zna,

No i makro – to już większe są badania

Dla głów mądrych i przezornych to zadania.

 

W ekonomii nasza przyszłość moi mili,

Więc zachęcam aby wszyscy się uczyli.

Jeśli marzysz o zawodzie przyszłościowym

Musisz jak najszybciej wpaść do naszej szkoły

 

[autorka: Natalia Gruszczyńska klasa 3 bT]

 

 

 

Klasa 1 dT

 

[1]

 

Powiemy w skrócie o sponsoringu,

Który jest działem marketingu

Najszybsza forma promocji

Klient odczuwa wiele emocji

 

Ref.

Jak zrobić logo, by się rzucało w oczy?

Albo billboard, którego nikt nie przeoczy?

My wszystkie odpowiedzi znamy,

Technicy organizacji reklamy

 

To nie jest mit,

Teraz będzie większy hit.

Mikroekonomii się uczymy – to nie kit.

Choć czasem jest pod górkę to i tak jest git !

 

Ref.

Jak zrobić logo, by się rzucało w oczy?

Albo billboard, którego nikt nie przeoczy?

My wszystkie odpowiedzi znamy,

Technicy organizacji reklamy

 

Technicy organizacji reklamy

Ustalenie wyniku finansowego,

A ty nie siedź tylko licz zysk brutto człowieku.

Handel detaliczny, handel hurtowy,

Prawdziwy zawrót głowy

 

Ref.

Jak zrobić logo, by się rzucało w oczy?

Albo billboard, którego nikt nie przeoczy?

My wszystkie odpowiedzi znamy,

Technicy organizacji reklamy

 

Determinanty psychiczne

Instynkty, emocje, determinanty, postwy ..

Nie uczymy się tego dla zabawy

Tylko dla wewnętrznej poprawy

 

[autorki: Magda Gołaś i Agata Rynczowska kl 1 dT]

 

 

[2] 

Zawód zwany technik organizacji reklamy
Jest dobrze wszystkim znany

Nie dość, że popularny
to jeszcze ma swój urok figlarny

Nie brak nam pomysłowości i kreatywności
w tej szarej rzeczywistości.

Jesteśmy zawzięci i pełni chęci swe talenty ujarzmiać,
by w przyszłości dobrą kasę zarabiać.

Zawodowe nieźle dają w kość i mamy ich czasami dość,
lecz dobrze wiemy, że ciężka praca się płaci, gdy się nam dobrze zapłaci.

Nigdy się nie poddamy i nic za darmo nie damy, 
bo całe serce w to wkładamy.

Wierzymy, że gdy tą szkołę skończymy to sukces mamy zapewniony,
a z dumy będzie pękał każdy z nami spokrewniony.

[autorka: Agnieszka Braun kl. 1 dT]

 

 

Klasa 3 cT

 

[1]

Ekonomista to fajna sprawa
nie tylko praca, ale też zabawa.
Liczymy, mnożymy, rachujemy,
a w przyszłości za to kasę zgarniemy.

Będziemy pływać w morzu pieniędzy
nigdy nie będziemy klepać nędzy.
ZSE-A nam w tym pomoże
i nie będziemy musieli walczyć na noże.

 

 

[2]

 

Lata życia zmarnowałem
Humanistą zostać chciałem
Dużo wierszy przeczytałem 
mało z tego zrozumiałem
Wtem mnie nagle oświeciło 
ekonomię znać jest miło
zawód jest to wszędzie znany
przez wybitnych wybierany
Planuj, wydaj, księguj, kup
chcesz mieć fach - więc zawód zrób.

Klasa 1 cT

 

Finanse wasze to dla nas rybka
PIT-y rozliczamy jak pozytywka
Księgowość to wielka fabryka liczb
Jeżeli je umiesz to szybko je pisz
Handel to ciekawa sprawa 
przy nim jest fajna zabawa
Marketing też kochamy
Bo wiedzę dużą zdobywamy
Pomoc klientom udzielamy
Ponieważ ekonomię dobrze znamy
Ekonomia fajna sprawa
Przy niej zawsze jest zabawa
Do dobrej szkoły chodzimy
I ekonomi się nie boimy

[autorka: Weronika Sopańska- kl.1 cT] 

Kontakt

e-mail: zsea@zse.wroc.pl