Pomiar sprawności fizycznej ogólnej i ukierunkowanej do oceny i samooceny

W tekście znajdziesz informacje na temat samooceny i oceny w zakresie sprawności fizycznej ogólnej i ukierunkowanej.

Samoocena sprawności fizycznej

Próby z baterii Eurofit, wykonywane na zajęciach wychowania fizycznego:

- skok w dal z miejsca,

- dosiężny skłon tulowia w siadzie,

- siady z leżenia,

- zwis na drążku na ugiętych ramionach,

- bieg wahadłowy 10x5 m i

- zaciskanie ręki (jeżeli dostępny dynamometr).

Uzyskane wyniki wpisywane są do e-dziennika (przycisk "nb"). Przystąpienie do pomiarów jest obowiązkowe.

Pomiary wykonywane są 2-4 razy w roku szkolnym. Ich wyniki oraz wyniki pomiarów somatycznych (ciężar i wysokość ciała - do wykonania w trakcie zajęć wychowania fizycznego na wadze w siłowni) i datę urodzenia należy wpisać do kalkulatora sprawności fizycznej: https://ncbkf.pl/edukacja/kalkulator/ w celu dokonania samooceny sprawności fizycznej.

Opis prób Eurofit w plikach do pobrania.

Ocena sprawności fizycznej ogólnej

Ocena sprawności fizycznej dokonywana jest na podstawie następujących pomiarów:

- skok w dal z miejsca,

- rzut p. lekarską (1 lub 3 kg - dziewczęta/chłopcy),

- bieg wahadłowy 4x10 m,

- skłon w postawie stojąc,

- bieg wytrzymałościowy.

Pomiary wykonywane są 2-4 razy w roku szkolnym. Ocenie podlega postęp/regres ucznia w zakresie danego aspektu sprawności fizycznej. Porównanie względem norm nie podlega ocenie, służy wyłącznie samoocenie ucznia. Przystąpienie do pomiarów jest obowiązkowe.

Tabele norm sprawności w plikach do pobrania.

Ocena sprawności ukierunkowanej (umiejętności ruchowe)

W zakresie gimnastyki ocena umiejętności w formie zaliczenia danego zadania ruchowego (np. przewrotów, skoków, układu ćwiczeń wolnych indywidualnie lub w zespołach, ćwiczeń statycznych). Przystąpienie do wykonania części zadań ruchowych jest obowiązkowe.

W zakresie zespołowych gier sportowych (ZGS) najczęściej w trakcie gry. Ocena proponowana jest uczniowi i przy akceptacji wpisywana do e-dziennika. Możliwe są także pomiary umiejętności w próbach izolowanych (np. poprawne wykonanie 10 zagrywek pod rząd czy 5 rzutów do kosza z określonej odległości). Przystąpienie do wykonania części zadań ruchowych jest obowiązkowe.

Ćwiczenia siłowe

ZSEiA dysponuje kilkoma obiektami, na których możliwe jest podnoszenie możliwości uczniów w zakresie zdolności siłowych. Są to: siłownia (sala ćwiczeń siłowych), instalacja do kalisteniki (w sąsiedztwie zewnętrznego boiska o nawierzchni w kolorze zielonym), siłownia plenerowa (za budynkiem B) oraz przyrządy i przybory w pozostałych obiektach zamkniętych. Klasy realizują program rozwoju w zakresie tej zdolności motorycznej, którego wynik jest przekładany na ocenę szkolną i wpisywany do e-dziennika.

Mistrzostwa klas (wewnątrzklasowe)

Prowadzone są mistrzostwa klas np. w skakaniu na skakance, koszykówce 1x1, podciąganiu na drążku. Rywalizacja odbywa się w trakcie zajęć wychowania fizycznego i jest oceniana albo w aspekcie sprawności fizycznej albo systematyczności i aktywności.