FORUM ZAWODOZNAWCZE 2012 - "RÓŻNE OBLICZA ZAWODÓW EKONOMICZNYCH"

FORUM ZAWODOZNAWCZE W ZSE-A

26 marca 2013 R. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych we Wrocławiu w ramach projektu Modernizacja Kształcenia Zawodowego II (MKZ II)  na Dolnym Śląsku II odbędzie się Forum zawodoznawcze pod hasłem

„Różne oblicza zawódów ekonomicznych"

Organizatorki Forum:

Krystyna Opalińska  - szkolny lider projektu MKZ II

Teresa Podgórska -  doradca zawodowy w SzOK ZSE-A

Pragniemy, aby było to spotkanie młodzieży uczącej się w zawodach ekonomicznych (technik ekonomista, technik handlowiec) z pracodawcami oraz przedstawicielami wyższych uczelni  branży ekonomicznej.

Będzie to okazja do:

• wymiany doświadczeń pomiędzy uczniami z różnych szkół kształcących
    w zawodach ekonomicznych,
  • wykazania różnorodności specjalności ekonomicznych oraz specyfiki pracy w tych specjalnościach na różnych stanowiskach, w różnych firmach,
  • zaprezentowania oczekiwań, wymagań wobec kandydatów na stanowiska ekonomiczne,
  • wskazania możliwości nabywania kwalifikacji ekonomicznych na różnych poziomach / ścieżkach/ edukacyjnych, możliwości dokształcania się w toku pracy.

W programie Forum przewidujemy:

• wystąpienie Pani Ewy Synowiec - Dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce
  • krotki wykład wprowadzający wygłoszony przezprof. dr hab. Mariana Nogę wykladowcę WSB we Wrocławiu
  • prezentacje posterów uczniów kilku szkół ekonomicznych
  • wystąpienia zaproszonych przedstawicieli pracodawców,
  • prezentacje wyższych uczelni,
  • dyskusja.

W Forum uczestniczyć będą uczniowie z 5-6 szkół. Jedną z form  udziału uczniów w Forum, dotyczącą wymiany doświadczeń pomiędzy uczniami z różnych szkół kształcących  w zawodach ekonomicznych, będzie możliwość zaprezentowania przygotowanych wcześniej przez uczniów posterów nt.

„Ekonomista to dobry wybór!"

Prosimy, aby w przygotowaniu posterów brało udział  4 - 5 uczniów, którzy indywidualnie zinterpretują to hasło, zgodnie ze swoją wiedzą i doświadczeniem.

Na Forum przewidujemy prezentację jednego wybranego postera z każdej uczestniczącej szkoły. Jeżeli więc w szkole wykonanych zostanie kilka posterów to na Forum wybierzemy jednen, który następnie zaprezentują jego wykonawcy.

Dla wykonawców wszystkich posterów przewidujemy nagrody przekazane przez Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej, a dla najciekawszego postera, najciekawiej zaprezentowanego przeznaczymy szczególnie atrakcyjne nagrody.

O wybór najciekawszej prezentacji poprosimy przedstawicieli pracodawców i uczelni.

Udział w Forum potwierdziła Pani Ewa Synowiec - dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce, która specjalnie na to spotkanie z uczniami przyleci z Warszawy. Pani Dyrektor jest ekonomistką i doskonale zna i rozumie zagadnienia ekonomiczne, dlatego zaproponowaliśmy aby  przedstawiła uczniom zagadnienia dotyczące szans pracy dla polskich ekonomistów na rynkach pracy krajów UE, w instytucjach Unii Europejskiej, pomocy jakiej Unia Europejska udziela ambitnym ludziom w podejmowaniu własnej działalności gospodarczej. Może opowie również o swojej drodze zawodowej i karierze politycznej.

Pani Dyrektor prosiła aby uczniowie zadawali również pytania, więc warto się do tego przygotować.

Po prezentacji posterów uczniowie wysłuchają wystąpień przedstawicieli pracodawców prezentujących następujące zagadnienia:

• jakie stanowiska ekonomiczne, specjalności występują w firmach,
  • zadania i czynności zawodowe na typowych i strategicznych stanowiskach ekonomicznych,
  • oczekiwane kompetencje i wykształcenie oraz możliwości dokształcania się
    w toku pracy,
  • inne wymagania stawiane ekonomistom,
  • sposoby pozyskiwania pracowników

Po tym punkcie programu przewidujemy krótką przerwę na poczęstunek a następnie uczniowie będą mogli spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami wyższych uczelni ekonomicznych, którzy zaprezentują kierunki i specjalności ekonomiczne jakie znajdują się w ofercie edukacyjnej ich uczelni, strategiczne przedmioty, dodatkową ofertę uczelni, sylwetkę absolwenta, oraz dowiedzą się jak uczelnia wspiera swoich absolwentów aby sprawnie odnaleźli się na rynku pracy.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy forum będą mieli okazję do podzielenia się swoimi uwagami i spostrzeżeniami.

OSOBY I INSTYTUCJE BIORĄCE UDZIAŁ W fORUM