Lekcje z ZUS

KONKURS - „WARTO WIEDZIEĆ WIĘCEJ O UBEZPIECZENIACH SPOŁECZNYCH”

„Lekcje z ZUS”, jest to projekt autorski ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. Dziś, niestety, niewielu młodych Polaków zdaje sobie sprawę z tego, czym są ubezpieczenia społeczne i czym skutkuje decyzja o wykluczeniu się z tych ubezpieczeń. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dawać praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.
W ubiegłym roku szkolnym wszystkie klasy drugie objęte zostały programem pilotażowym „Lekcje z Zus”.
W każdej klasie przeprowadzony został cykl 4 zajęć z wykorzystaniem materiałów przygotowanych przez Zus (w formie ciekawych książek oraz prezentacji multimedialnych i filmów video).

Lekcje prowadzone były przez panie: Małgorzatę Drygałę i Ewę Pastusińską, które wcześniej przeszkolone zostały przez ekspertów z Zus.

LEKCJA 1
Świadomy zawsze ubezpieczony
• historia ubezpieczeń
• istota ubezpieczeń
• dlaczego ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe
• rola i zadania ZUS

LEKCJA 2
Płacisz i masz, czyli co Ci się należy, gdy płacisz składki
• czym są ubezpieczenia społeczne
• rodzaje ubezpieczeń społecznych
• świadczenia z ubezpieczeń społecznych
• niepełnosprawność a niezdolność do pracy

LEKCJA 3
Emerytura - twoja przyszłość w Twoich rękach
• polski system emerytalny
• zasada solidaryzmu społecznego
• reforma 1999 roku
• podwyższenie wieku emerytalnego

LEKCJA 4
e-ZUS, czyli firma pod ręką
• rejestracja firmy w ZUS
• ubezpieczenia obowiązkowe i dobrowolne
• zasady rozliczania składek na ubezpieczenie społeczne
• e-ZUS dla przedsiębiorczych - praktyczne narzędzie dla osób podejmujących własną działalność

W poniedziałek, 17 listopada 2014 r., odbył się I etap (szkolny) konkursu wiedzy "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych".

Do I etapu w naszej szkole zgłosiło się 20 osób z klas III, z pozostałych szkół całej Polski ponad 11 tysięcy uczniów z 328 szkół.

Do II etapu w naszej szkole zakwalifikował się zespół 3 osobowy:

• Cudek Marita z klasy 3 at
  • Żuczkowska Paulina z klasy 3 at
  • Jadaś Agnieszka z klasy 3 at

Kolejne etapy odbędą się w następujących terminach:
• II etap (wojewódzki) - 16 marca 2015 r.
• III etap (centralny) - 24 kwietnia 2015 r.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom tego etapu serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji