E-sklep - mój pierwszy biznes w sieci

Opublikowne:14.05.2013; T. Podgórska na podstawie informacji dostarczonej przez A. Terejko

Rok szkolny 2014/2015

Projekt E-Sklep „Mój Pierwszy Biznes w Sieci”

Nasza szkoła, jako jedna z czternastu wrocławskich szkół, została wytypowana do uczestnictwa w projekcie „Mój pierwszy biznes przed 20-stką”. Program powstał przy współpracy władz miasta Wrocławia i Wyższej Szkoły Bankowej.

Celem projektu było zainteresowanie uczniów tematyką przedsiębiorczości internetowej oraz przekazanie jej praktycznej wiedzy na ten temat.  Formą sprawdzenia efektywności projektu było stworzenie przez uczniów własnych e-sklepów. Szkołę reprezentowały 2 zespoły, które przez cały rok szkolny zdobywały wiedzę z zakresu przedsiębiorczości internetowej.

Projekt podzielone były na dwa bloki:

-        część teoretyczna – wykłady i konsultacje prowadzone przez pracowników Wyższej Szkoły Bankowej
we Wrocławiu.

-        część praktyczną podczas której uczniowie krok po kroku tworzyli swój własny sklep internetowy, zaczynając od pomysłu co sprzedawać poprzez określenie strategii marketingowej, przeprowadzenie analizy finansowej aż po stworzenie za pomocą platformy internetowej sklepu sprzedającego wybrany produkt.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

24.10.2012 r. w ramach projektu  „E-sklep, czyli mój pierwszy biznes w sieci”, 48 uczniów z 8 szkół,  tworząc własną firmę, zaczęło swoją przygodę w internetowym świecie ekonomii.   Udział w tym projekcie pozwoli im w warunkach bezpiecznej symulacji zmierzyć się z realiami ekonomicznymi. Pilotażowy projekt  jest realizowany pod szyldem  Programu „Edukacja Przedsiębiorczości” przez wrocławski magistrat we współpracy z Wyższą Szkołą Bankową we Wrocławiu.

Uczniowie biorący w nim udział zostali wyposażeni w  laptopy z dostępem do szybkiego mobilnego Internetu. Roli coachów podjęli się wykładowcy  WSB, praktycy z wieloletnim doświadczeniem w e-biznesie. Idea projektu zakłada samodzielną pracę uczniów. Zadania będą wykonywali wykorzystując wiedzę zdobytą na warsztatach i wykładach, które odbywać sie będą dwa razy w miesiącu. Efektem końcowym programu jest prezentacja pracy grup uczniów, która zakłada zaprezentowanie przez nich stworzonych sklepów internetowych. Na zwycięzców czekają cenne nagrody.

Szkołę reprezentują 2 zespoły, które przez cały czas trwania roku szkolnego zdobywały wiedzę z zakresu przedsiębiorczości internetowej.Skład zespołów:

Zespół 1
  • Wojtek Smulczyński
  • Sławek Sowa
  • Filip Nguyen Viet
  • Patryk Płaczek
 Sprzedają flary (na mecze i imprezy okolicznościowe)
Zespół 2
  • Patryk Tworkowski
  • Dominik Romanowski
  • Wojtek Gwizdalski
  • Marcin Szulc
 Sprzedają sprzęt do footbolu amerykańskiego

Opiekunem projektu jest pani Anna Terejko.

Podczas trwania projektu uczestniczyła wraz z uczniami w wykładach, nadzorowała pracę uczniów, pilnowała terminowej realizacji zadań oraz służyła swoją wiedzą i doradzała odnośnie konkretnych decyzji sprzedażowych.

Każdy zajęcia podzielone były na dwa bloki – część teoretyczną i część praktyczną. Podczas części praktycznej uczniowie krok po kroku tworzyli swój własny sklep internetowy, zaczynając od pomysłu co sprzedawać poprzez określenie strategii marketingowej, przeprowadzenie analizy finansowej aż po stworzenie za pomocą platformy internetowej sklepu sprzedającego wybrany produkt.